Rutynowa kontrola u weterynarza

Czas, który spędzamy z naszym pupilem, to zwykle tylko kilkanaście lat. Towarzyszące nam zwierzęta dorastają i starzeją się. Proces ten zachodzi szybciej niż u ludzi. Aby jak najlepiej zadbać o zdrowie naszego zwierzaka i móc cieszyć się jego obecnością u naszego boku, lekarze weterynarii zalecają regularne przeprowadzanie rutynowych badań.

Badania profilaktyczne mają pomóc w wykrywaniu chorób we wczesnym stadium, monitorowaniu przebiegu schorzeń już obecnych, a także zapobieganiu ewentualnemu występowaniu niektórych chorób.

Co i kiedy badać? Odpowiedź na to pytanie zależy od wielu czynników, takich jak rasa, styl życia czy historia medyczna pupila. Najprościej będzie podzielić badane zwierzęta na trzy kategorie: dorastające, dorosłe oraz seniorzy:

  1. Zwierzęta rosnące – w związku z koniecznością wykonania początkowych szczepień odrobaczenia czy odpchlenia lekarz weterynarii może zalecić kilka comiesięcznych wizyt, począwszy od pierwszej, kiedy zwierzak ma około 2-3 tygodni. Wówczas powinno się zadbać o oznakowanie mikrochipem, pelne badanie kliniczne, kontrolę masy ciała, okrywy włosowej, zmysłów (wzroku i słuchu), a także układu ruchu, by upewnić się, że maluch prawidłowo się rozwija. Ważnym elementem każdej wizyty jest wywiad z opiekunem. Szczegółowe informacje udzielone przez właściciela pozwalają na uwzględnienie tak ważnych informacji jak nawyki domowe, apetyt czy wypróżnianie. Dodatkowo duże i olbrzymie rasy psów powinny mieć wykonane badanie RTG stawów biodrowych i łokciowych (około 18. tygodnia życia) – wczesna ocena tych struktur gwarantuje wysoką skuteczność leczenia dysplazji.
  2. Zwierzęta dorosłe – powinny się pojawić na rutynowej kontroli raz w roku, przy założeniu, że są klinicznie zdrowe lub nigdy wcześniej nie chorowały. Zwykle wykonuje się wówczas pełne badanie krwi (wraz z hormonami tarczycy), badanie kału i moczu oraz ogólne badanie kliniczne. Duże i szybko rosnące psy mogą wymagać kontrolnego badania RTG stawów. Należy też pamiętać o wykonywaniu szczepień przypominających.
  3. Seniorzy – psy powyżej 7., a koty powyżej 11. roku życia bada się przynajmniej dwa razy w roku. Poza podstawowymi badaniami wymienionymi powyżej bardzo ważne jest przeglądowe badanie USG jamy brzusznej, ponieważ starsze zwierzęta narażone są na częstsze występowanie chorób w jej okolicach. Lekarz weterynarii może zlecić także inne badania, jeśli pojawi się taka konieczność.

Nie wszystkie objawy chorób są widoczne, dlatego umawiaj się na badania profilaktyczne, nawet gdy pupil wygląda na zdrowego.

Profilaktyka to podstawa, dlatego warto się umawiać na badania przeglądowe, nawet gdy nam się wydaje, że pupil jest całkiem zdrowy. Korzyści wynikające z wizyt profilaktycznych są nie do przecenienia. Zapobieganie chorobom jest skuteczniejsze i tańsze niż ich leczenie, a regularne badania ułatwiają utrzymanie zdrowia czworonoga na najwyższym poziomie.

Poza ogólnymi kontrolami stanu zdrowia naszego pupila raz w miesiącu warto sprawdzić stan pazurów i gruczołów okołoodbytowych, a raz na pół roku powinien się odbyć przegląd jamy ustnej i uzębienia. Zazwyczaj w ciągu kilku pierwszych wizyt lekarzowi udaje się poznać zwierzę i zaplanować tok badań profilaktycznych adekwatnie do jego indywidualnych potrzeb. Jeśli podróż do lecznicy wiąże się dla pupila z silnym lękiem, warto rozważyć wizyty domowe, które znajdują się w ofercie niektórych klinik.

Do każdej kontroli należy się przygotować. Trzeba wziąć ze sobą książeczkę zdrowia lub paszport, znać dokładnie nawyki zwierzęcia i ewentualne objawy istniejących dolegliwości – od kiedy występują, czy pojawiły się nagle. Na badanie krwi USG czworonożny pacjent musi przyjść na czczo, czyli zwykle po 12 godzinach od ostatniego posiłku. Wizyta powinna się odbyć w obecności pełnoletniego opiekuna zwierzęcia, ponieważ istnieje ryzyko, że osoba postronna nie zna zwierzaka wystarczająco dobrze, a dziecko lub nastolatek może sobie nie poradzić z asystą podczas badania.

Warto umawiać badania przeglądowe, nawet gdy wydaje nam się, że nasz pupil jest całkiem zdrowy. Korzyści wynikające z wizyt profilaktycznych są nie do przecenienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *