Uwaga na rośliny które pies lub kot ma w swoim zasięgu

Jeśli psu lub kotu zdarza się skubać lub podgryzać rośliny w doniczkach, koniecznie sprawdźmy, czy nie są one dla niego trujące. Substancje toksyczne zawierają także kwiaty cięte oraz krzewy. Warto znać nie tylko gatunki groźne dla zdrowia, a nawet życia pupila, ale także potrafić rozpoznać objawy zatrucia.

Koty są ciekawskie, dlatego bardzo często się wspinają, a także eksplorują najbliższe otoczenie. Z pewnością wielu opiekunów znalazło swojego futrzaka w nietypowym miejscu – na najwyższej półce regału lub we wnętrzu pralki. Zainteresowanie mruczków wzbudzają również rośliny, które mogą wywołać groźne zatrucie. Na toksyczne działanie substancji zawartych w kwiatach bądź krzewach narażone są również psy.

Zarówno u psa, jak i kota zatrucie roślinami przebiega zazwyczaj gwałtownie. Zwierzę zachowuje się zwyczajnie, a po chwili zaczyna mieć silne drgawki lub ostrą biegunkę.

Najczęstszymi symptomami są dolegliwości ze strony układu pokarmowego, m.in. biegunka, wymioty, a także tkliwość brzucha, która stanowi oznakę bólu. Nasz niepokój powinien również wzbudzić ślinotok, trudności z utrzymaniem równowagi, np. chwiejny krok, oraz nienaturalnie zwężone lub powiększone źrenice. Do innych objawów należą problemy z oddychaniem, przyspieszone bicie serca, drgawki, trudności z przełykaniem i brak apetytu. Nie ignorujmy także psiej lub kociej apatii oraz wyraźnych zmian w zachowaniu pupila, np. gdy spokojny mruczek zaczyna na nas syczeć lub warczeć, a energiczny do tej pory pies staje się osowiały i mało aktywny.

Substancje toksyczne dla kota zawierają również rośliny doniczkowe. Za niezwykle groźne uznaje się filodendron (!), skrzydłokwiat, cyklamen, diffenbachię, gwiazdę betlejemską, a także aloes. Jeśli nasz kot wychodzi na zewnątrz, np. do przydomowego ogrodu, zagrożenie dla niego stanowią m.in. bluszcz, bukszpan i hortensja. Do ciężkich objawów zatrucia, a nawet śmierci, może dojść po zjedzeniu igieł jałowca.

Rośliny niebezpieczne dla psa:

  • aloes-jego miąższ wywołuje silne drgawki, podrażnienie błon śluzowych oraz biegunki i wymioty
  • rośliny często występujące w ogrodach, m.in. bluszcz, czarny bez, konwalie Irysy, pelargonie, hortensje i oleander (ten ostatni może zagrażać życiu pupila poprzez zaburzenie pracy serca);
  • ozdobne rośliny cebulowe – lilie. krokusy, żonkile I narcyzy .palma sagowa – zatrucie może doprowadzić do śmierci zwierzęcia a objawia się wymiotami i biegunka ze śladami krwi oraz silnymi drgawkami

Rośliny niebezpieczne dla kota:

  • adenium-może być przyczyną niezwykle groźnego zatrzymania pracy serca
  • konwalie, w tym również woda z wazonu – silnie zaburzają pracę układu trawiennego i krwionośnego;
  • lilie-wywołują wymioty a w skrajnych przypadkach niewydolność nerek;
  • żonkile, krokusy, hiacynty, tulipany –zatrucie objawia się wymiotami
    i biegunkami, nierzadko ze śladami krwi.

Zarówno dla psa, jak i kota, bardzo niebezpieczne może się okazać spożycie liści monstery, cieszącej się sporą popularnością w naszych domach. Niskim stopniem toksyczności charakteryzuje się natomiast juka. Warto jednak zachować ostrożność, uniemożliwiając pupilowi kontakt z tą rośliną.

W sytuacji gdy zwierzę spożyje roślinę o toksycznym działaniu, należy niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii. Jeśli wizyta w klinice nie jest możliwa, np. ze względu na późną porę, spróbujmy skontaktować się telefonicznie z placówkami działającymi całodobowo, które znajdziemy w większości dużych miast. Zapytajmy o to, jak udzielić kotu bądź psu pomocy w domu

Zawsze starannie sprawdzajmy. co sadzimy w naszych ogrodach i hodujemy w mieszkaniach.

Wirtualne wycieczki Pozycjonowanie stron internetowych Sieradz