Czy istnieje psi sport, który mogą uprawiać zarówno dorośli, dzieci, osoby w pełni sprawne i te z niepełnosprawnościami, kundelki i rasowe czworonogi? Tak! To Rally-O, czyli wyjątkowa dyscyplina, która łączy w sobie elementy obedience (psiego posłuszeństwa) oraz agility, czyli skoków przez przeszkody. Tu nie liczy się perfekcja – kluczowe jest za to kształtowanie pozytywnej relacji między czworonogiem a jego przewodnikiem.
Rally-O to dość luźna” dyscyplina łącząca w sobie elementy obedience oraz agility, lecz jej zasady są znacznie mniej restrykcyjne. Zadaniem drużyny, którą tworzą pies wraz z opiekunem, jest pokonanie toru przeszkód złożonego z kilkunastu tabliczek. Na każdej z nich widnieje symbol, który oznacza konkretne zadanie. Różnią się one w zależności od klasy, w której startuje zespół, i mają różny stopień trudności. Zwykle są jednak stosunkowo proste i zawierają elementy najbardziej potrzebnych na co dzień zachowań, takich jak np. przywołanie, chodzenie przy nodze, wykonanie komendy,siad”, „zostań” czy „leżeć”. Precyzja wykonania ćwiczenia nie jest tu najistotniejsza, Duże ułatwienie stanowi możliwość powtarzania komend oraz nagradzania pupila jedzeniem, także podczas startu w zawodach.
Trochę historii…
Koncepcja Rally-O (a właściwie Rally Obedience) narodziła się w 1998 roku w głowie Charlesa L. Kramera. Chcial on stworzyć dyscyplinę sportową, której nadrzędnym celem byłoby tworzenie pozytywnej, opartej na zaufaniu i wzajemnym szacunku relacji między czworonogiem a jego przewodnikiem. Jednocześnie miała ona zainteresować te osoby, które choć lubią trenować ze swoimi pupilami, dotychczas nie ośmielity się, by startować w konkursach obedience. Tak powstał dość nietypowy sport, który ponad zaciętą rywalizację i sportowe wyniki stawia przyjemność i korzyści wynikające z treningu. Pierwsze zawody Rally-O zorganizowano w 2001 roku w Stanach Zjednoczonych. Do Polski dyscyplina ta trafiła jednak dopiero 10 lat później. Wszystko za sprawą Stowarzyszenia Rally Obedience oraz Olgi Nylec, prekursorki Rally-Ow Polsce. Od tamtej pory Stowarzyszenie z powodzeniem organizuje zawody w tej dyscyplinie w całym kraju.
Sport dla każdego
Konkursy Rally-O organizowane sq w kilku klasach i kategoriach. Klasy oznaczają wiek przewodnika i dzielą się na grupy: dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Kategorie z kolei odnoszą się do wieku psa, a ich podział jest następujący: szczeniaki powyżej & miesiąca, psy dorosłe oraz seniorzy powyżej 8. roku życia. Start w zawodach Rally-O nie wymaga specjalnych szkoleń czy mozolnych przygotowań. Nie trzeba też być szczególnie wysportowanym Treningi i naukę komend można zacząć samemu albo wziąć udział w profesjonalnym kursie. W Polsce istnieje wiele szkół, które organizują szkolenia przygotowawcze do zawodów Rally-O, weekendowe kursy, a nawet cykliczne spotkania miłośników tego sportu. Ich mapkę znajdziesz na stronie Stowarzyszenia Rally Obedience.
Mnóstwo korzyści zero stresu
Ponieważ zasady Rally-O nie sq restrykcyjne, a same zawody mają raczej bezstresowy charakter, dyscyplina ta wydaje się być idealnym wyborem zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci oraz młodzieży. To również dobra propozycja dla osób z niepełnosprawnościami, które chciałyby ćwiczyć ze swoim ulubieńcem, a które w tradycyjnym obedience mogłyby jednak natrafić na pewne utrudnienia. W zawodach Rally-O z powodzeniem mogą też startować wszystkie psy, bez względu na wielkość, rasę czy wiek.
To sport, który uczy wzajemnego szacunku i daje dużo radości oraz satysfakcji z osiąganych wyników, ale- co bardzo istotne – nie generuje niepotrzebnego stresu i napięcia. Dzięki ćwiczeniom zarówno pies, jak i jego opiekun uczą się, że perfekcja nie jest najważniejsza, a liczy się przede wszystkim wykonanie polecenia i czerpanie z tego satysfakcji oraz wspólne spędzenie czasu Co więcej, regularny trening fantastycznie wpływa na więź między pupilem a jego opiekunem. Doskonale stymuluje też rozwój umysłowy czworonoga.
To także świetny sposób na zaktywizowanie zwierzaka, który dotychczas był raczej oporny i niechętny do wykonywania komend – w Rally-O czworonoga zachęca się bowiem radosnym nawoływaniem czy nagradza smaczkiem, gdy zadanie zostanie wykonane.