Felinologia jest to nauka o kotach, która zajmuje się badaniem anatomii, fizjologii, genetyki oraz bioróżnorodności kotów dzikich i tych domowych.
Posiadając zwierzęta domowe, chcemy stwarzać dla nich jak najlepsze warunki, odpowiednio zadbać o niego, obserwować jego zachowanie i zdrowie to powinniśmy posiąść wiedzę na ten temat, a dokładnie mówiąc zapoznać się z nauką, jaką jest felinologia.
Skąd się wzięła ta nauka?
Felinologia znana jest już od dawna, zapoczątkowana została w Wielkiej Brytanii, gdzie zaczęły powstawać pierwsze towarzystwa miłośników kotów. Nawet są ludzie, którzy się w tym specjalizują, którzy są nazywani felinologami. Jest nawet kierunek, który pozwala nam uzyskać odpowiednie kwalifikacje. Jednakże, aby się w niej odnaleźć, należałoby najpierw zapoznać się z podstawową wiedzą o zoologii i metod selekcji.
Co jeszcze wiemy na temat felinologi?
Dziedzina ta nie polega tylko na zasadach zoologii i cechach fizjologicznych kotów. Skupia się ona również na usuwaniu różnych ras jak i ulepszaniu tych istniejących. Felinologia to nauka, która zajmuje się badaniem ras różnych kotów, jak je pielęgnować oraz jak je hodować.
Czym zajmuje się felinologia?
- Pochodzenie kotów – dziedzina ta pozwala nam określić, skąd są te pupile;
- Cechy – pozwala ustalić jakie cechy posiada konkretna rasa kotów;
- Określenie liczby osobników – zajmuje się określaniem populacji danej rasy kotów oraz wykluczać ewentualne pokrewieństwo krycia;
- Przenoszeniem cech danych ras zgodnych z dziedziczeniem;
Felinologia – hodowla nowych ras
Jak już wiemy, wyżej wymienione określenie związane jest z kotami. Pozwala nam ona na dowiadywanie się wszystkiego, co niezbędne, aby odpowiednio zadbać o te futrzaki. Felinologia zajmuje się również tworzeniem nowych ras. Tutaj jest to proces, który jest długoterminowy i wymaga wprowadzenia selekcji.