Żywienie zwierząt po sterylizacji

Sterylizacja psów i kotów przynosi wiele korzyści dla samych zwierząt oraz ich właścicieli: zapobiega niekontrolowanemu rozmnażaniu oraz jest profilaktyką chorób nowotworowych gruczołu mlecznego i prostaty. Trzeba jednak pamiętać, że pies i kot po kastracji potrzebuje innego żywienia niż przed zabiegiem, ponieważ przemiana materii w jego organizmie przebiega wolniej.

Należy mieć zatem na uwadze następujące rzeczy:
1. MASA CIAŁA – zapotrzebowanie energetyczne u zwierząt kastrowanych jest o około 30% niższe, a apetyt znacznie wzrasta, co może szybko doprowadzić do nadwagi. Otyłe zwierzęta krócej żyją, zapadają częściej na choroby układu oddechowego i krwionośnego, a z powodu swego ciężaru cierpią na zwyrodnienia stawów.
2. UKŁAD MOCZOWY – odczyn moczu u zwierząt mięsożernych i człowieka powinien być kwaśny ( ph 6,0 – 6,5 ), ale u zwierząt sterylizowanych podnosi się i czasem osiąga wartości powyżej 7. W takim zasadowym moczu łatwiej wytrącają się kamienie moczowe, które mogą zatkać cewkę moczową. Jest to najbardziej niebezpieczne u kocurów, których cewka moczowa ma bardzo małą średnicę i wystarczy zbitek bardzo drobnych kamyków i śluzu aby zupełnie ją zablokować.
3. OKRYWA WŁOSOWA – po sterylizacji włos psi może zmienić się na bardziej puszysty, podobny do tego, który występuje u szczeniąt.

PODSTAWĄ ZAPEWNIENIA DŁUGIEGO ŻYCIA PSU I KOTU PO STERYLIZACJI JEST ODPOWIEDNIO DOBRANA KARMA

* Specjalistyczna karma dla zwierząt sterylizowanych ma obniżoną kaloryczność, przez co zapobiega powstawaniu otyłości.
* Dzięki składnikom zakwaszającym i rozrzedzającym mocz znacznie zmniejsza możliwość powstania kamieni w pęcherzu moczowym.
* Dobre karmy zawierają składniki poprawiające wygląd okrywy włosowej oraz wzmacniające odporność skóry. Karmy dla kotów są wzbogacone w substancje umożliwiające łatwe pozbywanie się z jelit kul włosowych, powstających z połkniętej sierści.
* Składniki suchej karmy opóźniają powstawanie kamienia nazębnego, a kształt groszków powoduje usuwanie płytki nazębnej przy ich zgryzaniu.
* Często są dostosowane do wieku ( zwierzęta młode, dojrzałe, seniory ) płci, wielkości ( duże i małe rasy ) i rasy zwierząt, co pozwala na dobranie karmy idealnie do potrzeb, a ich różnorodność daje dużą możliwość wyboru.