Sterylizacja kontra leki hormonalne

Sterylizacja:
Kotka i suczka, która nie ma być rozmnażana i której właściciel nie ma planów hodowlanych, powinna być wysterylizowana. Sterylizacja niesie ze sobą wiele korzyści – i dla właścicieli ( święty spokój ), i dla zwierząt.

Najważniejsze z nich to:
* profilaktyka nowotworów gruczołu mlecznego – sterylizacja przed lub po pierwszej cieczce/rui zmniejsza ryzyko ich wystąpienia aż o 90% !!
* zabieg wykonany do czwartej cieczki/rui lub do czasu, gdy suczka/ kotka skończy 2,5 roku to ostatni moment na sterylizację, która ma zapobiegać powstawaniu nowotworów - późniejsza sterylizacja nie zmniejsza ryzyka ich wystąpienia.
* profilaktyka chorób macicy – prawie 1/3 suk cierpi na ropomacicze, jest to schorzenie polegające na gromadzeniu się w świetle macicy ropnej wydzieliny.
* u samców – profilaktyka chorób prostaty.
* u kotek – eliminuje ryzyko wystąpienia tzw. ciągłej rui ( rujka występuje co 3 tygodnie przez cały rok ), która może prowadzić do powstania ropomacicza

Blokady hormonalne:
Trudno znaleźć pozytywne aspekty stosowania hormonów. Nigdy nie polecamy ich podawania, gdyż długotrwałe podawanie hormonów lub stosowanie hormonów długodziałających powodować może:
* cukrzycę
* ropomacicze
* nowotwory gruczołu mlecznego
Nie ma tu też znaczenia argument ekonomiczny, ponieważ kilka blokad hormonalnych to koszt zabiegu chirurgicznego.

Zabieg sterylizacji oraz podawanie środków hormonalnych wymaga w obu przypadkach stosowania odpowiedniej diety!

U tych zwierząt zmniejsza się zapotrzebowanie energetyczne, a zwiększa apetyt, co może szybko doprowadzić do otyłości. Dlatego należy podawać im karmę dla psów lub kotów wysterylizowanych, o obniżonej kaloryczności i składnikach dbających o zdrowie układu moczowego.