Kiedy nie można odkładać wizyty w przychodni, czyli niepokojące objawy u naszych zwierząt

Są sytuacje, w których nie od razu trzeba biec do przychodni weterynaryjnej i można domowymi sposobami poradzić sobie z problemami zdrowotnymi psa luba kota:
* biegunka - przede wszystkim głodówka, u psów 12-24 godziny, u kotów ok. 8 godzin, można podać węgiel leczniczy w ilości 2-10 tabletek na zwierzę, po okresie głodówki podać lekkostrawny mały posiłek ( np. ryż z kurczakiem )
* wymioty - odstawić jedzenie i picie na kilka godzin, po tym czasie podać małą ilość płynu ( 20-100 ml w zależności od wielkości zwierzęcia ), jeśli wymioty się nie powtórzą, podać następną porcję płynu po godzinie itd...

UWAGA! NIE WOLNO GŁODZIĆ SZCZENIĄT I KOCIĄT!

* wzrost temperatury wewnętrznej ciała - suchy nos nie jest wyznacznikiem wzrostu temperatury; pomiaru temperatury dokonuje sie w odbycie za pomocą termometru i normy są następujące:
37,5 - 39,3 st u psów
38,0 - 39,0 st u kotów

* Objawy bólowe - spośród leków z domowej apteki, które można podać w nagłych wypadkach, najbezpieczniejsza jest pyralgina w dawce 10mg/kg.

Jeśli pomimo podjętych działań wymioty i biegunka lub objawy bólowe utrzymują się dłużej niż dobę, koniecznie należy szukać pomocy u lekarza weterynarii.

Inne objawy wymagające konsultacji lekarza to:
* wyraźny spadek masy ciała
* utrata apetytu, osowiałość
* wyłysienia
* kulawizny i obrzęki
* kaszel i duszność
* znaczący wzrost lub spadek pragnienia, a tym samym wzrost lub spadek ilości oddawanego moczu
* zaparcie
* drgawki
* przykry zapach z uszu i potrząsanie głową
* ropna wydzielina ze spojówek, zaciskanie powiek, zmętnienie rogówki, widoczne uszkodzenia gałki ocznej
* rany, uszkodzenia ciała